Kā un kad beigt dot naudu saviem bērniem?

Ģimeņu paradumi kabatas naudas un citu līdzekļu izsniegšanā bērniem mainās līdz ar bērna attīstību un vajadzībām. Ja vienā ģimenē var sarunāt, ka bērniem tiek apmaksāti pulciņi, hobiji, pirktas drēbes, kuras jaunie cilvēki paši sev saprāta robežās kopā ar vecākiem izvēlas, dāvanas draugu dzimšanas dienām, skolas ekskursijas, bet sīkiem izdevumiem nauda tiek prasīta atsevišķi, tad citās bērniem ir stingri noteikta mēnesī vai nedēļā tēriņiem paredzēta summa, kuru bērns pats pēc saviem ieskatiem var tērēt vai krāt. Cik ilgi, bērns būtu pelnījis atbalstu no vecākiem? Cik saprotoši ir vecāki, cik tālu viņi redz savu bērnu attīstību, kādu nākotni viņiem ir plānojuši? Cik bērns ir spējīgs atbilst vecāku vēlmēm un – cik daudz uzklausīts ģimenē? Visi šie faktori kopā veido unikālo situāciju, ar ko sastopas ikviens naudas lietotājs ģimenē.

Ja vecāki paši ir agri sākuši par sevi gādāt, visticamāk, ka arī no bērniem viņi sagaida to pašu – un ne vien sagaida, bet arī virza uz agru patstāvību. Ir vecuma slieksnis, kas valstī noteikts, kad bērns var sākt oficiāli strādāt uz pusslodzi – tie ir 14 gadi. Ja ģimenē nolemts bērnu iepazīstināt ar darba dzīvi (motivācija tam var būt visdažādākā – finansiālā situācija, audzināšana u.c.), tam ir speciāli paredzēti atbalsta instrumenti Nodarbinātības valsts aģentūrā. Vecāki var pieteikt bērnu uzņēmēju programmā pusaudžiem darbam vasaras periodā. Daudzi vecāki iesaista savas atvases personīgajā vai draugu biznesā pieredzes gūšanas nolūkā, par šo darbu veicot arī nelielu samaksu. Līdz ar naudas avota maiņu parasti arī paši bērni sāk nopietni domāt par papildus peļņu, jo ir izjutuši patstāvības un „savas naudas” garšu. Līdz ar to bērns dabīgi pāriet nākamajā finanšu līmenī.

Modelējot citu situāciju, piemēram, iedomājoties bērnu, kura vecāki kaut kādu iemeslu dēļ cenšas gādāt par atvasi maksimāli ilgi, varam iztēloties, ka jaunietis, kurš nav bijis audzināts par sevi patstāvīgi rūpēties, varētu arī negribēt nostāties uz savām kājām. Ja bērnam vienmēr un visur izdabā, tajā skaitā naudas lietās, pāreja no bērnības uz pieaugušo pasauli bērnam var būt traumatiska. Ļoti liela ietekme šajā procesā ir vecākiem, kuriem jāraugās, lai finansiāls atbalsts nav nedz pārmērīgs, nedz pārāk vājš.

Post Navigation